Jak to probíhá

Obvyklá délka psychoterapeutické konzultace je 50 - 60 minut

 

Úvodní sezení lze v případě potřeby prodloužit na dvojnásobnou délku.

 

 

Frekvence sezení

    Jak často se budeme setkávat i celková délka psychoterapie závisí na povaze Vašich potíží i Vašich finančních a časových možnostech. Nejoptimálnější frekvence setkávání je 1x týdně / 1x za 14 dní. Zpočátku je obvykle lepší scházet se častěji v  pravidelných intervalech, aby byla zachovaná kontinuita terapeutické práce. 

 

Etika

    O sezeních se nevedou žádné záznamy např. pro pojišťovnu, jde o klientovu soukromou záležitost a vše, co se probírá na sezeních, je naprosto důvěrné. Pouze v případě závažných trestných činů má terapeut/ psycholog, stejně jako ostatní občané, oznamovací povinnost.

Klient může přijít do terapie i anonymně. U klientů mladších 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce. S klientem je vždy rozebráno, co a jak bude konzultováno s rodiči. Nemusíte mít žádné doporučení např. od lékaře.

Nepracuji primárně s diagnózou, ale s klientem jako jedinečnou bytostí se svým životním příběhem, těžkostmi, i radostmi, tak abychom se společně dostali k porozumění významu určitých potíží právě v kontextu Vašeho života a poté ke změnám v emočním prožívání, způsobech myšlení a nazírání na různá témata a také ke změnám v chování, jinak řečeno k postupnému zavádění změn do života.

    Pokud terapeut potřebuje nějaké téma související s průběhem psychoterapie probrat na své supervizi (tím je podporována kvalita odborné práce), samozřejmostí je zachování anonymity klienta a podmínkou je klientův informovaný souhlas.

    Pokud by to mohlo být pro klienta prospěšné, mohu doporučit, kam se obrátit např. pro psychiatrickou péči - lékař může s vámi potíže probrat, případně předepsat medikaci. Někdy je vhodné spojit oba přístupy- medicínský i psychoterapeutický, případně i fyzioterapeutický. Emoce bývají úzce propojeny s tělem a často jeden problém ovlivňuje druhý.

 

Dohoda

    Nejsou zde podstatná a nepodstatná témata, především klient je ten, který určuje, o čem chce/potřebuje hovořit a na čem pracovat. Toto zadání se může v průběhu terapie přehodnotit i změnit. Po několika sezeních (např. po 10) je dobré shrnout, jak se terapie daří a na čem budeme dále pracovat.

    Na prvním sezení společně s klientem probereme, jaké má potíže, co ho trápí, jaké máme možnosti psychoterapeutického působení, jaká bude nejoptimálnější frekvence setkávání, jakou délku terapie můžeme předpokládat. Odhadovaná délka celého psychoterapeutického procesu je orientační. Skutečná délka závisí na průběhu terapie, vývoji potíží a zavádění změn do běžného života.

    Zodpovím samozřejmě i další otázky týkající se společné práce. Často nastává úleva už po prvním sezení, kdy je část potíží jakoby ponechána v terapeutické pracovně. Platí zde zřejmě, že sdílená starost je menší starost. V průběhu terapie bývají období, kdy je více těžších témat a potom i období, kdy nastává úleva. V těchto momentech je ze zkušenosti dobré v terapii vytrvat a počkat na upevnění zlepšení stavu.

    Klient může psychoterapii ukončit, pokud se tak rozhodne. Pokud ze závažného důvodu nemůže psychoterapeut s klientem dále pracovat, vždy důvody klientovi objasní, doporučí, co dále dělat. Běžně se terapie končí na základě vzájemné dohody, pokud dojdeme do bodu, že klient terapií získal, co potřeboval změnit, řešit, ujasnit si a terapeutická práce je u konce. Po ukončení terapie se můžeme dohodnout ještě na následném setkání, cca po půl roce, kde je možné probrat, jak se klientovi daří, jestli se mu podařilo udžet změny apod.

 

    Na konzultaci je nutné se předem objednat. V případě, že se nemůžete dostavit na dohodnuté sezení, je zapotřebí se nejpozději den předem odhlásit a uvolnit tak termín jinému klientovi.